Film Köşesi - Eğitimciler Ve Ebeveynlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Birbirinden Etkileyici 15 Film

Çocukların yetiştirilmesinde öğretmen ve ebeveynin rolünü düşündüğümüzde, hayatımızın önemli parçası olan bu bireylerin donanımlı olması beklenir. Bu donanıma sahip olmak için alanın uzmanı bireyler ve kitaplardan edindiğimiz bilgiler kadar hayatı bazen bir kurgu şeklinde bazen de bütün çıplaklığıyla önümüze seren filmlerin yeri yadsınamaz.

Film seçerken ilgi alanımız ve merak duyduğumuz türlerin yanında eğiticilik özelliği de oldukça önemlidir. Herkesin keyifle, heyecanla izleyeceği ve aynı zamanda büyük kazanımlar elde edeceği çok uzun bir film listesini sizin için hazırladık. Özellikle eğitimcilerin ve ebeveynlerin vazgeçilmezi olacak bu listede; aklınıza gelebilecek tüm eğitim filmlerini bulabilirsiniz.

Eğitimciler ve ebeveynler için en uzun film listesini sizlerle paylaşıyor olacağız. İlk 15 filmi aşağıda!

egitimgen.com ailesi olarak keyifli seyirler diliyoruz.

1. 3 APTAL (3 IDIOTS)3-idiot.jpg - Eğitimgen

3 Aptal'da Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan'ın en önemli okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultusunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir.

2. HER ÇOCUK ÖZELDİR / YERDEKİ YILDIZLAR (TAARE ZAMEEN PAR)her-ocuk-ozeldr.jpg - Eğitimgen

Her Çocuk Özeldir, problemli bir çocuk ve onun hayatını değiştiren bir öğretmenin hikayesini anlatıyor. 8 yaşındaki Ishaan Awasthi, hiç kimse tarafından takdir edilmeyen bir çocuktur. Okulda dersleri kötüdür, üstelik arkadaşları ile de sık sık kavga eder. Arkadaşları, öğretmenleri ve ailesi tarafından dışlanan Ishaan, ailesi tarafından disipline sokulması için yatılı okula gönderilir. Burada da durum pek farklı değildir. Ta ki resim öğretmeni Ram Shankar ile yakınlaşana kadar. Ishaan'ın çok mutsuz ve yalnız bir çocuk olduğunu fark eden Ram, bunun nedenini araştırmaya başlar. Onun aslında çok özel bir çocuk olduğunu anlayan öğretmen, sabır ve özenle Ishan'ın kendisini bulmasına yardımcı olur.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

3. CAN DOSTUM (GOOD WILL HUNTING)can-dostum.jpg - Eğitimgen

Will Hunting (Matt Damon), son derece zeki fakat eziyet çekmiş genç bir adamdır. Bir matematik dehasıdır. Yine başını derde sokan kahramanımızı, onun dehasını keşfeden Matematik Profesörü Lambeau (Stellan Skarsgaard) kurtarır ama iki şartı vardır: Will, Lambeau ile matematik derslerine katılmalı ve terapiye başlamalıdır.

Son derece etkileyici bir başarı öyküsüne odaklanan film, bu başarılı senaryosunu Akademi Ödülleri'nde kazandığı Oscar heykeliyle taçlandırmıştı.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

4. 50 CESUR KEMANCI (MUSIC OF THE HEART)50-cesur-kemanc.jpg - Eğitimgen

Roberta Guaspari, yakın zamanda kocası tarafından yalnız başına bırakılan, iki çocuğa annelik eden bir kadındır. Ne olursa olsun çocukları için dimdik durmak zorundadır. Bu nedenle de çalışmaya başlar. Bir gün eski günlerindeki keman çalma yeteneğinden haberdar olan bir arkadaşı tarafından bir okula müzik dersleri vermek üzere davet edilir. Korkunç bir eğitim sisteminin orta yerine sadece ilham kuvvetiyle gelen kadın, büyük bir başarıya doğru ilerleyecektir.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

5. SAKINCALI DÜŞÜNCELER (DANGEROUS MINDS)sakncal-dusunceler.jpg - Eğitimgen

Louanne Johnson, eski bir denizcidir. Ötekileştirilmiş kesimlerin, en ezilmişlerin devam ettiği bir okula öğretmen olarak işbaşı yapar. Adeta bir Hababam Sınıfı hüviyetindeki bu lise, öğretmenlerini yıldırmaktadır. Eski bir bahriyeli olan Johnson, hepsi toplumun dışlanmış kesimlerinden gelen öğrencilerin bulunduğu bu lisede daha fazla görevine odaklanacaktır. Bu çocuklara yardım etmek ister.

Gerçek bir hikayeden uyarlama olan filmi keyifle izleyeceksiniz.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

6. ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ (DEAD POETS SOCIETY)olu-ozanlar-derneg.png - Eğitimgen

50'lerin Welton Akademisi, ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okuldur. Okul yönetiminin tutucu tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir hale getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating'in okula atanmasıyla çok şey değişecektir.

'Ölü Ozanlar Derneği, hakikaten devrimci bir bakış açısına sahip olan filmlerden birisi. Gerek anlatımı gerekse de başroldeki Robin Williams'tan genç oyunculara dek, herkesin üst düzey performans göstermesi filme lezzet katıyor. Filmde yer yer gerçeküstü göndermeler ve arkadaşlar arası dayanışmayı çok etkili bir şekilde dışa vuran sahneler mevcut...

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

7. KAHVALTI KULÜBÜ (THE BREAKFAST CLUB)kahvalt-kulubu-742x1024.jpg - Eğitimgen

Kahvaltı Kulübü filminde bir nerd 'inek öğrenci modeli', atletik bir sportmen, bir freak 'ucube anarşist', bir entelektüel ve bir 'sarışın' karakter yer almaktadır. Amerikan lise hayatından bu beş benzemez, cezalı oldukları cumartesi gününü okul kütüphanesinde geçirmek gibi bir işkenceye maruz kalmışlardır. Bir yandan da at gözlüklü lise müdürünün baskısı altında kalmaktadırlar.

Yetişkin aklı ve ergen yüreğini tek potada eritmeyi bilen John Hughes, bir kuşağa, 80'li yılların en iyi gençlik filmlerini armağan etti. Gerçek bir kült film.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

8. KORO (LES CHORISTES)koro.jpg - Eğitimgen

Sene 1949, savaş sonrası Fransa… Clement Mathieu, erkek öğrencilerin eğitim gördüğü bir yatılı okula öğretmen olarak gelir. Çocukların hepsi birbirinden çok farklı ve asi yaradılışlıdır. Clement önce ne yapacağını şaşırır, sonra da onlara en iyi bildiği şeyi öğretmeye karar verir; müzik! Kurduğu koro sadece kendisinin değil tüm çocukların hayata bakışını değiştirecektir.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

9. UNUTULMAZ TİTANLAR (REMEMBER THE TITANS)unutulmaz-ttanlar.jpg - Eğitimgen

Herman Boone bir Amerikan futbolu koçudur. 1970'lerin Virgina'sında ırkçılık hakimdir. Oldukça ırkçı yönelimlerin olduğu bir Amerikan futbolu takımı da bir koç aramaktadır. Bu lise takımı da kimlik sorunları yaşayan ve ırkçı tavırları olan oyunculardan kuruludur. Siyahi bir koç olan Herman Boone'un başa gelmesi, bütün bu kişilik bunalımlarının kökenine inecek ve insanların karakterlerini sorgulatacaktır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

10. KOPMA (DETACHMENT)kopma.jpg - Eğitimgen

Henry Barthes, öğrencileriyle birebir ilişkiler kurabilen, oldukça yetenekli bir eğitimcidir; fakat bu yeteneğini arka plana atarak, geçici öğretmenlik yapmaktadır. Okula kadrolu öğretmen gelinceye kadar yedek öğretmenlik yapan Henry, hiçbir okulda öğrencilerle ya da iş arkadaşlarıyla duygusal bağ kuracak kadar uzun süreli kalamaz. Görevlendirildiği son devlet okulunda ise öğrencilerin ve hatta öğretmenlerin de bir şekilde içlerine kapanık olduğunu, karamsar tavırlar sergilediğini fark eder. Öğrencilerle ummadığı bir bağ yakalayan Henry, okuldan kaçan bir öğrenciyi de sokaklardan ailesine geri dönmesini sağlar. Umutsuzluk açısından hayatta yalnız değildir ama bu karamsar dünyada hala sevilebilecek şeyler de vardır.

Zıvanadan çıkmış bir sürü öğrenci; öğretmenine küfür edenden tutun da hayvana işkence etmekten zevk alanına kadar… Bu öğrenciler yüzünden hayatından bezmiş bir sürü öğretmen; o kadar bezmişler ki öğrencilerine ilgi gösteren Henry'yi bile yadırgıyorlar.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

11. TEHLİKELİ OYUN (DIE WELLE)tehlkel-oyunlar.jpg - Eğitimgen

Film, enerjik ve karizmatik bir öğretmen olan Rainer Wegner'ın otokrasi üzerine verdiği ders ile başlar. Öğrencilerin ilgisizliği üzerine dikkatlerini çekmek için bir deney yapmaya karar verir: Öğrencilerinden kendisini liderleri olarak kabul etmelerini ve kendisine Mr. Wegner diye hitap etmelerini ister. 'Disiplin aracılığıyla güç' mottosunu seçer; bir logo yaratır; herkese beyaz bir t-shirt giydirir ve gizli bir işaretle iletişim kuran bu gruba 'The Wave' adını verir.

Öğrenciler, umulmadık bir şekilde bu birlikteliğin oluşturduğu güçten zevk almaya başlarlar. Kısa bir süre içerisinde yeni keşfedilen bu disiplin, diğer okul aktivitelerinde de kendisini göstermeye başlar ve gruba yeni üyeler katılmasını sağlar.

'The Wave' başlangıçta gençler için saf bir inanç, birlik ve dayanışma ifade etse de kişisel düşünce, değer ve inançlarının ortak bir paydada hareketlenmesi ile giderek kontrolden çıkarlar ve bu durum çok kısa sürede farklı boyutlara ulaşır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

12. BENİM DÜNYAMbenm-dunyam.jpg - Eğitimgen

Ela, henüz iki yaşındayken geçirdiği hastalık nedeniyle hem gözlerini hem de duyma yetisini kaybeder. Bundan sonra çevresiyle tamamen uyumsuz biri olarak yetişir. Bu durum genç kızı iyileştirmek için hayatını adayan Mahir Hoca ile tanışana dek devam eder.

Yapımı TMC film tarafından yürütülen ve başrollerinde Uğur Yücel ve Beren Saat'in bulunduğu film, Hint yapımı bol ödüllü Black (2005) filminden uyarlanıyor. Beren Saat'in doğuştan kör, sağır ve dilsiz baş karakteri canlandırdığı, Uğur Yücel'i ise genç kızın hayatına girip ona engellerinden sıyrılıp yaşamayı tanıtan öğretmen rolünde izleyeceğimiz filmin yönetmen koltuğunda da Uğur Yücel bulunuyor.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

13. MASUM HAMLELER (SEARCHING FOR BOBBY FISCHER)masum-hamleler-1024x429.jpg - Eğitimgen

7 yaşındaki Josh Waitzkin, satranca oldukça meraklıdır. Annesi bir gün çocuğundaki bu yeteneği keşfeder ve geliştirmesi için ortam hazırlamaya çalışır. Josh'ın ilgilsini başlarda göremeyen babası ise, onun yeteneğini fark edince oldukça şaşırır. Ailesi artık onun daha başarılı olabilmesi için o dönemin ünlü satranç ustasıyla Josh'a ders vermesi için anlaşırlar. Josh, parkta parasına satranç oynayan, teorik alt yapısı fazla olmayan bir sokak satranççısı ile kendine teorik bilgiler veren satranç hocasının eğitiminde gelişimini sürdürmektedir.

Filmdeki ilginç vurgular ve mesajlar

1) Çocuğun satranca merakı ve bu merakı diri tutabilmek.
2) Turnuva şartları.
3) Veli ve antrenör çocuğa nasıl destek olur, hangi noktadan sonra bu baskı haline gelir.
4) Satranç eğitiminde çeşitlilik sağlamak.
5) Veliler arası iletişim.
6) Satranç tahtası başında mücadele.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

14. ÖZGÜRLÜK YAZARLARI (FREEDOM WRITERS)ozgurluk-yazarlar.jpg - Eğitimgen

Erin Gruwell isimli bir öğretmenin gerçek hayat öyküsünden uyarlanan filmde; Genç bir öğretmen kendisini, öğrencilerine hoşgörü kavramını, bunu önce kendileri üzerinde uygulamayı ve eğitim sözcüğünü, okul hayatlarının ötesine taşımayı öğretmeye adamıştır. İdealist öğretmen Erin, çok başka dünyalardan gelen karakterlerle uğraşmak zorundadır. Aslında farklı ırklardan gelen bu öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orada bulunmak zorunda oldukları bir yerdir.

Erin, kendi yöntemleri ile onlara yakınlaşmaya çalışsa da bu niyeti daha da büyük tepkilere yol açar. Çünkü öğrenciler, hayatta yüzleştikleri ırksal ve toplumsal acı gerçekleri farkına vararak öğretmenlerinin saf idealizmi bırakmasını isterler. Zaman içinde onlarla iletişim kurmayı başaran Erin, her biri birbirinden farklı hikayesi olan bu gençleri, kendi hikayelerini yazmaları ve bunu da birbirleri ile paylaşmaları konusunda cesaretlendirir. İşte tam da bu yazılar, öğrencilerin hayata tutunmalarını sağlayan bir araca dönüşecektir.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

15. SÖZCÜKLERİN GÜCÜ (AKEELAH AND THE BEE)sozcuklern-gucu.jpg - Eğitimgen

Akeelah Anderson doğal yetenekleri olan Los Angeleslı bir kız çocuğudur. En büyük yeteneği kelimeler ile oynamaktır. Dr. Larabee'nin yönlendirmesiyle ulusal çapta şöhrete kavuşacağı, okullar arası bir turnuvada yükselme sürecine girer. Herkesi derinden etkileyecek olan bu süreç sadece basit bir yarışma değil, insanların birbirine güvenini de tazeleyecek olan benzersiz bir deneyim olacaktır.

egitimgen.com keyifli seyirler diler.

Film Köşesi Kategorisindeki Konular

Aktivite Ana Kategorisine En Son Eklenenler

Film Köşesi
Eğitimgen

Eğitimgen ailesine katılmak için bizimle iletişime geçin!

Aktivite Ana Kategorisine En Son Eklenenler

Eğitimgen: Tüm bilgi birikimimizi paylaşıyoruz

Eğitimde fırsat eşitliğini destekleyen, yeni fikirler üreten, özgün ve farklı içerikler oluşturmaktayız.

YUKARI